گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > ایران آماده مشارکت همه جانبه در طرح های اقتصادی پاکستان است


  چاپ        ارسال به دوست

ایران آماده مشارکت همه جانبه در طرح های اقتصادی پاکستان است

ایران آماده مشارکت همه جانبه در طرح های اقتصادی پاکستان است

محمد رفیعی در نشست تخصصی 'نقش جمهوری اسلامی ایران در پیشرفت و تامین نیازهای انرژی پاکستان' با رویکرد ایالت بلوچستان بر اجرایی شدن توافقات پیشین مقام های عالی ایران و پاکستان طی دو سال گذشته در راستای گسترش مراودات تجاری و اقتصادی تاکید کرد.

وی با بیان گذشت بیش از پنج سال از تکمیل خط لوله (در محدوده خاک ایران)، فشار آمریکا و برخی کشورها را در برخوردار نبودن ایالت بلوچستان در تامین نیازهای اولیه موثر دانست و گفت: مقامات عالی و ارشد جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط با پاکستان تاکید ویژه دارند.
 
رفیعی همچنین از اجرایی نشدن توافقات انجام شده مقامات عالی دو کشور همچون برقراری روابط بانکی، افتتاح گذرگاه های جدید مرزی ریمدان -پیشین، گسترش بازارچه های مرزی، جلوگیری از قاچاق کالا و برخورداری از خط هوایی انتقاد کرد.
 
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته از آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت همه جانبه در توسعه و پیشرفت ایالت بلوچستان و شرکت در طرح های عمرانی و مرمت جاده ترانزیت کویته-تفتان و خط آهن این ایالت و مشارکت در راهروی مشترک اقتصادی پاکستان - چین خبر داد.
 
در این نشست تخصصی همچنین همچنین خانم 'ثنا دُرانی ' عضو کمیسیون ملی بانوان پاکستان با بیان عدم بهره مندی 29 شهر ایالت بلوچستان از انرژی گاز و نبود پروژه های راهروی مشترک اقتصادی پاکستان - چین در این ایالت، از دولت پاکستان خواست تا نسبت به گسترش همکاری با ایران در زمینه های مختلف نظیر انرژی و حل بحران آب آشامیدنی در بندر گوادر اقدام کند.
 
سخنرانان این نشست با بیان دوستی و برادری دیرینه دو کشور، بر گسترش و روابط دوجانبه به خصوص خرید انرژی، گاز، برق و سوخت از ایران و توسعه تجارت و بازرگانی دوسویه تاکید کردند.
 
شخصیت های پاکستانی این نشست با بیان نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در همکاری با پاکستان در دوران مختلف تاریخی، از دولتمردان و مسئولان کشورشان خواستند تا با توجه به نیاز روز افزون ایالت بلوچستان و کشور پاکستان، نسبت به تکمیل پروژه خط لوله گاز و خرید فرآورده های نفتی و برق از ایران اقدام کنند.
 
از سوی دیگر، در سال‌های اخیر پاکستان با بحران تامین انرژی روبه رو بوده و به همین منظور در سال‌های اخیر، پاکستان به دنبال انعقاد قراردادهای مختلف واردات گاز از جمله خط لوله صلح، خط لوله تاپی برای واردات از ترکمنستان و واردات ال.ان.جی از قطر بوده است. 
 
پروژه گازرسانی از ایران به پاکستان موسوم به خط گاز صلح سال‌هاست آغاز شده اما دخالت کشورهای مختلف اجرای آن را در پاکستان به تأخیر انداخته است. 
 
میزان مصرف گاز در پاکستان طی 20 سال گذشته بیش از 80 درصد افزایش داشته است. جمعیت پاکستان به‌سرعت در حال رشد است و تعداد انشعابات گاز از 4 میلیون به 8.4 میلیون انشعاب افزایش یافته است. 
 


٠٩:٣٧ - 1396/09/22    /    شماره : ٤٩٠٨٠٦    /    تعداد نمایش : ٤٨٥


امتیازدهی

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران