گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > رییس دانشگاه بلوچستان پاکستان: برای گسترش زبان فارسی در پاکستان تلاش می کنیم


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه بلوچستان پاکستان: برای گسترش زبان فارسی در پاکستان تلاش می کنیم

رییس دانشگاه بلوچستان پاکستان: برای گسترش زبان فارسی در پاکستان تلاش می کنیم

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'محمد رفیعی'سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان با 'جاوید اقبال'رئیس دانشگاه دولتی ایالت بلوچستان و چهار تن از مدیران ارشد این دانشگاه از جمله معاون امور دانشجویی، معاون اداری مالی و رییسان دانشکده های زبان فارسی و دارو سازی دیدار و گفت و گو کرد.
این ملاقات در آستانه سفر 'جاوید اقبال' و هیات همراه وی به استان سیستان و بلوچستان و گفت و گو و تبادل نظر با مدیران دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان برگزار شد.
سرکنسول کشورمان در کویته پاکستان در این دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت روابط دوجانبه و سفرهای مقامات ایالتی به کشورمان طی چند ماه گذشته، بر لزوم ارتقاء سطح همکاری ها با اولویت روابط تجاری و اقتصادی، افزایش سفرهای مقامات دو کشور تاکید کرد.
'محمد رفیعی' همچنین، هماهنگی و تعامل برای ارتقای همکاری علمی و آموزشی میان دو کشور به ویژه ایالت بلوچستان با استان های همجوار ایران را خواستار شد.
این دیپلمات تصریح کرد: ایران و پاکستان طی یکسال گذشته در تمامی زمینه ها روابط خوبی داشته اند، ولی درخصوص توسعه روابط علمی و آموزشی هنوز راه طولانی در پیش داریم.
در این نشست همچنین در خصوص اجرای توافق های پیشین دانشگاه های ایران و پاکستان با موضوع تبادل دانشجو، استاد و گسترش فرصت های مطالعاتی به ویژه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تاکید شد.
در این نشست مقرر شد که آموزش زبان فارسی در ایالت بلوچستان نسبت به گذشته گسترش یابد، که رئیس دانشگاه دولتی ایالت بلوچستان تصریح کرد که پس از بازگشت از سفر زاهدان، اقدامات و بسترهای لازم برای افزایش تعداد دانشجویان آموزش زبان فارسی در این دانشگاه و دانشکده های زیرمجموعه را فراهم کند.
'جاوید اقبال' اضافه کرد: این سفر می تواند نقطه عطفی برای اجرای توافق های پیشین میان دانشگاه های ایران و پاکستان به ویژه این ایالت با دانشگاه سیستان و بلوچستان تلقی شود.
به گزارش ایرنا سفر هیات دانشگاه ایالت بلوچستان به زاهدان چهار روزه است.
زبان فارسی نزدیک به یک هزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود، تا اینکه انگلیسی ها در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه دادند و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کردند. 
درعین حال فارسی تاکنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب آنرا فرا می گیرند. 
در دانشکده ها و دانشگاه های مختلف تدریس می شود و دیوان های فارسی همچنان چاپ شده و مجلات و کتب فارسی نیز از سوی دولت و بخش خصوصی چاپ می شود. 
فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت های مختلف پاکستان به فارسی شعر می سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می دهند. 
نسخه های خطی فارسی در کلیه مناطق، در موزه ها، کتابخانه های دولتی و خصوصی نگهداری می شود.
بر اساس این گزارش، 60 تا 70 درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی پاکستان به زبان فارسی است، همچنین حدود 70 درصد کلمات و واژه های زبان اردو، فارسی است.


٠٨:٢٦ - 1396/12/10    /    شماره : ٥٠٢٧١٩    /    تعداد نمایش : ١٢٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران